- IB
- Question Type 2: Formulating and solving a system of linear equations from a worded context
A grocery sells shampoos, soaps, and toothpastes. Two shampoos, one soap, and one toothpaste cost ; one shampoo, two soaps, and three toothpastes cost ; three shampoos, one soap, and two toothpastes with a loyalty credit cost . Find the price of one shampoo, one soap, and one toothpaste.